Zaznacz stronę

„AeroDom” to kompleks mieszkaniowy położony w pobliżu lotniska. Jest to demonstracyjny projekt innowacyjny, pierwszy i jedyny w Europie z certyfikatami A++ i „Passivhaus”, samowystarczalny energetycznie, czyli wytwarzający całą energię niezbędną do działania. Innowacyjna Europa – czy wkrótce wszyscy będziemy mieszkać w inteligentnych domach?

Lokalizacja przy lotnisku nie została wybrana przypadkowo do budowy obiektu. Projekt innowacji technicznych i społecznych skierowany jest do konkretnej grupy – entuzjastów lotnictwa, osób posiadających samoloty, a także jest otwarty dla całej publiczności jako projekt demonstracyjny . Obok AeroDom powstanie hangar lotniczy i pas startowy, z których będą mogli korzystać uczniowie szkół lotniczych działających na lotnisku. Prezentowane w projekcie innowacje technologiczne i społeczne przeznaczone są dla tych, dla których słowa „technika”, „innowacja”, „technologia” przeplatają się z codziennymi decyzjami i niestrudzonym zainteresowaniem. Według architekta projektu, planuje się, że AeroDom będzie pierwszym całkowicie niezależnym energetycznie mieszkaniem: ogrzewanie operacyjne, Klimatyzatory, pompy ciepła, wentylację i energię elektryczną dla tych funkcji będzie w pełni zapewnione przez zainstalowany system geotermalny oraz elektrownię słoneczną, której moc powinna być wystarczająca nie tylko do pracy budynku, ale także na codzienne potrzeby mieszkańców . „AeroDom” to pierwszy budynek certyfikowany nie tylko przez niemiecki instytut „Passivhaus”, ale także z najwyższą klasą efektywności energetycznej A++. Na przykład „AeroDom” potrzebują tylko 15 kWh energii na 1 rok do ogrzewania i wentylacji – jest to praktycznie dwa razy wydajniejsze niż wymagania! Dlatego obiekt ten jest odpowiednikiem budynku pasywnego. Chociaż takie domy są wciąż nowością, są już powszechnym typem budownictwa w różnych krajach. Ponieważ w 2022 r. wejdą w życie nowe wymagania Unii Europejskiej, wskazujące, że wszystkie nowo budowane domy muszą być pasywne, temat ich instalacji, zdaniem ekspertów, wkrótce stanie się jeszcze bardziej istotny. Najważniejszą i najistotniejszą cechą budynków pasywnych na całym świecie jest oszczędne zużycie energii, nie zanieczyszczają one środowiska. Wszystkie inteligentne rozwiązania obiektu zapewnią długoterminową wartość i trwałość mieszkania. Projekt wyróżnia się również tym, że ma charakter niekomercyjny, a jednym z jego celów jest edukacja. Podczas dni otwartych zwiedzający będą mogli zapoznać się z rozwiązaniami i innowacjami wdrożonymi w „AeroDomu”.

dom pasywny
dom pasywny

Doświadczeni wykonawcy, inżynierowie i wieloletnie doświadczenie

Budowę budynku z efektownymi pomysłami powierzono firmom z dużym doświadczeniem, które zrealizowały wiele skomplikowanych projektów. Pomiary katastralne obiektów inżynierskich wykonywali doświadczeni wykonawcy, rzeczoznawcy z wieloletnim stażem pracy. Chociaż firma ta współpracuje z największymi projektami, budowa „AeroDomu” stała się jednym z najciekawszych projektów realizowanych w trakcie jej działalności.

Kolejnym wykonawcą jest firma Gunas, która posiada wieloletnie (ponad 10 lat) doświadczenie w pracy z budownictwem, gospodarką wodną, ​​międzynarodowymi projektami integracyjnymi zarządzanymi w oparciu o zalecenia, ekspertyzy konstrukcyjne oraz z najbardziej znanymi i szeroko pojętymi na świecie zastosował standardy oceny zrównoważonego budynku, przeprowadził bezbłędną konserwację obiektu.

Aby dom był ergonomiczny, bez tworzenia mostków termicznych, aby był łatwy w obróbce, aby zachować materialność i ułatwić pracę konstruktorowi, wybrano kompleksowe rozwiązanie z materiałów do ścian, ścianek działowych, nadproży oraz pianki PUR . Produkty te użyte do budowy domu doskonale nadają się do budowy wydajnych domów pasywnych: mocne bloczki z betonu komórkowego, do przegród wewnętrznych klienci dodatkowo wybrali świetliki dachowe.

Zarządzaj swoim inteligentnym domem bez wysiłku

Firma będąca liderem rynku w swojej dziedzinie prezentuje innowacyjne rozwiązania dla domu w ramach projektu „iDom”. Według kierownika firmy, obiekt jest wyjątkowy, ponieważ odpowiada wizji firmy – dom musi być maksymalnie wydajny: oszczędzać zasoby energii, być budowany wysokiej jakości, a jego przestrzenie inteligentnie zaprojektowane. „To nowoczesny projekt, do którego sami dążymy. To tam mogliśmy zaprezentować nasze pomysły – mówi ekspert. „AeroDomy są inteligentne i łatwe do sterowania – nawet ich naturalnym oświetleniem, o które zadbaliśmy.” Wszystkie domy wyposażone są w inteligentny system oświetlenia: jeśli na dworze jest ciemno, światło włącza się automatycznie po wejściu do pokoju, a gaśnie, gdy pokój jest pusty. Po przebudzeniu się w nocy, kiedy wszyscy już śpią, właścicielom towarzyszy do łazienki przyćmione, przytłumione światło. Scenariusze świetlne (sceny) przełączane są włącznikiem dotykowym. Nawiasem mówiąc, łatwo je tworzyć i dostosowywać do potrzeb ludności. Na przykład konkretna scena na każdy dzień: z przyjemnością czytasz w jasnym świetle i oglądasz telewizję o zmierzchu. Dzięki aplikacji możesz ustawić sceny świetlne do czytania i oglądania telewizji. Albo scena obiadowa — wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, aby rozjaśnić stół i przyciemnić inne światła. Stworzy to romantyczną atmosferę i ukryje naczynia w zlewie. Inteligentne oświetlenie – możliwość sterowania wieloma źródłami światła jednym kliknięciem. I to nie tylko przytulna atmosfera, ale także oszczędność energii. „W trybie automatycznym będą działać również systemy antywłamaniowe i zabezpieczające przed wyciekiem wody. Inteligentny system bezpieczeństwa pomoże mieszkańcom czuć się bezpiecznie w domu. Komponenty istniejącego systemu alarmowego zostaną zintegrowane z systemem inteligentnego domu i będzie można nim sterować prosto i sprawnie – za pomocą włącznika lub smartfona – mówi szef iHouse. Budynek będzie posiadał również zamek do smartfona, rolety i żaluzje sprawdzą się również w inteligentnych domach.

Nawet żaluzje i rolety stały się częścią inteligentnego domu

Fakt, że partnerzy wybrali naszą firmę, jest dla nas nie tylko ważną oceną, ale także zachętą do dalszego oferowania ekskluzywnych produktów, które spełniają najnowsze kryteria innowacyjności, jakości i zrównoważonego rozwoju. AeroDom to pierwszy budynek, który otrzymał niemieckie certyfikaty Passivhaus, spełniając klasę efektywności energetycznej A++. Do tego ekskluzywnego projektu wybrano zintegrowane żaluzje poziome fasadowe i rolety fasadowe oraz świetliki w dachu. Produkty te są najlepszym wyborem pod względem kontroli słonecznej oraz efektywności oszczędzania energii i energii cieplnej.”

Wspomniane już produkty staną się częścią „inteligentnego domu” – zostaną połączone z jego systemem sterowania, sterowanym i programowanym zdalnie – telefonicznie i/lub drogą radiową. Podłączone produkty mogą być sterowane pojedynczo lub wszystkimi w tym samym czasie, ustawić parametry scenariusza: wybrać inny program dla dni roboczych lub dni odpoczynku, w wakacje, zima lub lato. Energooszczędność domu jest ważnym aspektem przy wyborze mieszkania – w końcu jego koszty eksploatacji są znacznie niższe. Jednak komfort życia jest nie mniejszą zaletą. „Łączenie cech technicznych, trwałości, designu i komfortu to jedno z przyjemnych wyzwań, z jakimi borykamy się przy realizacji takich projektów” – mówi przedstawiciel firmy. – Cieszymy się, że to zachęca nas do doskonalenia, do poszukiwania niespotykanych dotąd, innowacyjnych rozwiązań, najnowszych wynalazków technologicznych. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które uzupełniają nasze produkty w tym projekcie, są czujniki słoneczne i wiatrowe, które reagują na zmiany klimatu. Jeśli słońce jest gorące lub wieje silny wiatr, rolety zamykają się same i na odwrót”. Wymagania klienta to spełnienie najwyższych standardów jakości, odpowiednich dla projektu, który nie ma sobie równych w dziedziny innowacji, technologii i efektywności energetycznej. Jednym z ważnych kryteriów i wyzwań jest znalezienie niestandardowego sposobu zintegrowania rolet, co nam się udało. że wymagania klienta to spełnienie najwyższych standardów jakości, odpowiednich dla projektu, który nie ma sobie równych w dziedzinie innowacji, technologii i efektywności energetycznej. Jednym z ważnych kryteriów i wyzwań jest znalezienie niestandardowego sposobu zintegrowania rolet, co nam się udało. że wymagania klienta to spełnienie najwyższych standardów jakości, odpowiednich dla projektu, który nie ma sobie równych w dziedzinie innowacji, technologii i efektywności energetycznej. Jednym z ważnych kryteriów i wyzwań jest znalezienie niestandardowego sposobu zintegrowania rolet, co nam się udało.

System grzewczy i pompy ciepła

Kiedy firma zainstalowała system ogrzewania geotermalnego w „AeroDomu”, konieczne było spełnienie wymagań dla domu pasywnego. Jej dyrektor mówi, że pompa ciepła, produkując ciepło i przygotowując ciepłą wodę, musiała osiągnąć wysoki współczynnik efektywności sezonowej > 4,5. W tym celu, zgodnie z programem doboru pomp ciepła szwedzkiego producenta, wykonano obliczenia i wybrano źródło ciepła oraz pompę ciepła. Firma zainstalowała na obiekcie pionowe odwierty o wymiarach 5 x 120 m, a także zainstalowana zostanie pompa ciepła z modemem zdalnego monitoringu Online oraz aktywnym modułem chłodzenia. Sterownik pompy ciepła zapewni przygotowanie ciepłej wody, ogrzewanie pomieszczeń oraz pasywne lub aktywne chłodzenie latem. Opatentowana przez producenta technologia przygotowania ciepłej wody zainstalowana w pompie ciepła, pozwala znacznie obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody w porównaniu z pompami ciepła innych producentów” – wyjaśnia kierownik. – Ciepła woda w podgrzewaczu w sezonie grzewczym, bez zatrzymywania trybu grzania pomieszczeń, będzie przygotowywana w temperaturze wyższej niż +90°C, bez użycia grzałek elektrycznych.”

Podczas montażu kolektora pionowego firma zainstalowała kolektory. Według kierownika, ich stosowanie zmniejsza zużycie energii elektrycznej przez pompy obiegowe obiegu zewnętrznego i gromadzi więcej energii w porównaniu ze standardowymi kolektorami rurowymi. Producent deklaruje również o 5-10% szybszy czas zwrotu. W obiekcie firma zainstalowała nagrzewnicę do ogrzewania i chłodzenia powietrza dostarczanego przez instalację wentylacyjną, podłączoną do obwodu zewnętrznego pompy ciepła. Dostarczane zimne powietrze będzie ogrzewane zimą i chłodzone latem. Projekt przewiduje i zainstaluje firma, centralny inteligentny bezprzewodowy system ogrzewania podłogowego, zapewniający idealną kontrolę temperatury w pomieszczeniach. „Uważamy, że konieczne jest przygotowanie projektu wysokiej jakości.

Ogrzewanie zostało zainstalowane przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów

Po zakończeniu prac murarskich do budowy obiektu włączyła się firma zajmująca się budową domów, współpracując z wieloma światowej sławy producentami materiałów budowlanych oraz dysponując zespołem wykwalifikowanych fachowców. Firma zadbała o terminową dostawę materiałów budowlanych, szybko rozwiązała wszelkie powstałe problemy konstrukcyjne, a także bardzo poważnie potraktowała wymóg klienta, aby utrzymać budynek w klasie szczelności A++. Wykonawca zainstalował pełną izolację pianką PUR za pomocą specjalnych pianek uszczelniających, aby wyeliminować mostki mrozowe. „Zarówno elewacja budynku, jak i dachy są dziełem naszej firmy i po raz pierwszy spotkaliśmy się z takimi wymaganiami dotyczącymi uszczelnienia” – mówi pod wrażeniem kierownik. Rzadki specjalista próbuje teraz tak dopracować szczegóły, aby przygotować tak szczegółowe rysunki robocze.

Izolacja i lakierowanie elewacji (praca z różnymi rodzajami metali), prace montażowe wszystkich typów dachów, cynowanie ekskluzywnych i skomplikowanych kształtów (elipsy, łuki itp.). Firma posiada duże doświadczenie w pracy z profilami walcowanymi Classic.

Firma wykorzystuje całe dostępne doświadczenie i świadczy wszystkie usługi budowlane potrzebne do poprawy efektywności energetycznej budynków. Firma w krótkim czasie zapewniła sobie pozycję wiarygodnego partnera dzięki nienagannemu i elastycznemu systemowi utrzymania ruchu i została doceniona zarówno przez swoich największych klientów, jak i zwykłych użytkowników.

Innowacyjne rozwiązania zawsze podnoszą wartość budynku, a nowoczesność i inteligencja to siła napędowa biznesu. W końcu przyszłość jest interesująca dla wszystkich. Tak więc „AeroDom” jest właściwie odzwierciedleniem nowoczesności, która czyni życie o wiele wygodniejszym.