Zaznacz stronę

Boczny dach jest zwykle instalowany podczas budowy prywatnego domu lub domku. Chociaż spadziste dachy zyskują ostatnio popularność w budynkach mieszkalnych. Jego działanie jest prostsze i trwa dłużej bez remontu. Ponadto wielu pod spadzistym dachem miało ochotę zainstalować strych wraz z wyłazem strychowym. Jeśli pod dachem zainstalowane są dodatkowe pomieszczenia, dach jest izolowany, jeśli nie jest ogrzewany – nakładka jest izolowana.

Na dachach płaskich i delikatnie pochyłych instaluje się takie elementy systemów dachowych jak: świetliki dachowe, pasma świetlne, świetliki na dach płaski, świetliki trapezowe, świetliki rurowe, wyłazy dachowe.

wyłaz dachowy Gulajski
wyłaz dachowy Gulajski

Rozważając instalację spadzistego dachu, warto najpierw dowiedzieć się, jak zainstalować ciepły dach, a następnie wybrać pokrycie dachu. Konstrukcja dachu jest prawie taka sama dla wszystkich pokryć dachowych, ponieważ maksymalne obciążenia nie są obliczane ze względu na ciężar powłoki, ale z powodu obciążeń śniegowych.

Nachylona konstrukcja wspornika dachu

Nachylone dachy o nachyleniu większym niż 7 stopni. Różne pokrycia dachowe podlegają minimalnym wymaganiom nachylenia. Najmniejsze nachylenie może być utrzymywane przez falliczne pokrycia dachowe. Maksymalne minimalne nachylenie jest wymagane dla prostych kamiennych płyt, płytek. Nawet projekt stosunkowo prostego dachu spadzistego należy powierzyć profesjonalnemu projektantowi. Większość błędów montażu dachu jest związana z nieprawidłowymi obliczeniami dachu i rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Drewno konstrukcyjne jest najczęściej stosowane do konstrukcji dachu opadającego. Można również użyć wiązek dualinianowych. Krokwi wybiera się zgodnie z pożądanymi parametrami efektywności energetycznej. Podwójne belki zawsze pozostają stabilne, przy lepszej przyczepności materiału izolacyjnego konstrukcja ma mniej mostów cieplnych. Jednak dzięki drewnianym krokwiom można osiągnąć dobre wyniki, stosując dodatkowe warstwy izolacji termicznej od wewnątrz np. pianką PUR Kielce. Najważniejsze jest to, że drewno jest dobrze wysuszone, ponieważ niewłaściwe wysuszenie może powodować deformacje. Dwójkowe belki pochodzą z suchego, klejonego drewna i odpornych na wilgoć paneli. Jednak suszone i kalibrowane drewno ma podobne właściwości, krokwie do drewna są tańszą opcją w porównaniu do podwójnych belek.krokwie do drewna są tańszą opcją w porównaniu do podwójnych belek.krokwie do drewna są tańszą opcją w porównaniu do podwójnych belek.

Konstrukcja dachu jest obliczana z uwzględnieniem obciążeń i względów praktycznych. Obciążenie jest obliczane przez konstruktora, dach musi wytrzymać pokrycia dachowe i obciążenia śniegiem ( około ¼ – ⅕ składa się z pokrycia dachowego, ciężaru konstrukcji, izolacji, ciężaru śniegu i innych obciążeń tymczasowych ). W większości przypadków wysokość krokwi jest dodatkowo łączona z grubością warstwy grzewczej. Grubość pokrycia dachowego klasy o wysokiej energii wynosi około 25 – 30 centymetrów. Grubość krokwi zależy od jej długości. Na przykład 8-metrowy krokwi obliczono na tacach o szerokości 30 centymetrów i grubości 10 centymetrów. Pokrycie dachu, nawet cięższe płytki gliniane, nie ma znaczącego wpływu. Krok krokwi ma 60 centymetrów – najpopularniejszą szerokość materiału izolacyjnego.

Jedną z najważniejszych części konstrukcji dachu jest murlot. Jest to ból głowy zamontowany na całym obwodzie dachu. Dolny koniec krokwi spoczywa na nim, a to połączenie wytrzymuje większość obciążeń. W przypadku muru konstruktywnie powstaje żelbetowy pierścień, w drewnianej konstrukcji ramy drewniany pierścień służy jednocześnie jako murlot. W konstrukcji murowanej na wierzchu wykonano żelbetowy monolityczny pierścień o wysokości od 15 do 20 centymetrów. Murlot jest przymocowany co 80 do 100 centymetrów. Murlot najlepiej zamocować prętami przymocowanymi do masy kotwicy.

Konstrukcja kratownicy oszczędzającej dach

Zamiast tradycyjnej konstrukcji krokwi, wielu klientów wybiera bardziej zaawansowaną konstrukcję dachu kratownicy dla dachu spadzistego. Postępuje w tym, że konstrukcje kratownicowe drewnianych belek są przygotowywane w warsztacie, doprowadzane do przedmiotu i połączone z dachem. Wiele krokwiach dachowych, które nie są produktywne na dachu, może być niskiej jakości. Zamiast dwóch lub trzech tygodni zachowująca konstrukcja dachu jest instalowana w ciągu 2-3 dni. Biorąc pod uwagę drogie godziny pracy dekarzy, jest to znaczna oszczędność. To prawda, że konstrukcja kratownicy jest droższa niż krokwie, ale ma też więcej zalet.

tartak krokwie Śląsk
tartak krokwie Śląsk

Spośród zalet konstrukcji kratownicy najpierw wymieniono dokładne obliczenie obciążeń, ponieważ wykorzystuje on specjalny projekt, produkcję i instalację. Program projektowy oblicza nie tylko obciążenia, ale także wymiary wiązki, punkty mocowania. Ponieważ struktura kratownicy opiera się na nośności trójkąta, który we wszystkich przypadkach jest wyższy niż w przypadku wiązek liniowych, drewno, elementy złączne są zapisywane i oczywiście czas.

Konstrukcja kwarcowa może być nie tylko dwupłatowcem, ale także jednowłosym, czterowłosym, zachodzącym na siebie dachem, w praktycznie dowolnym kształcie. W przeciwieństwie do innych konstrukcji dachowych nośnych, przęsło kratownicowe może przeszukiwać 20 metrów lub więcej.

Obliczanie powierzchni dachu i poddasza

Przydatny obszar poddasza jest zmniejszony przez nachylenie dachu. Przydatna powierzchnia poddasza jest obliczana na wysokość od podłogi do sklepienia 1,6 metra. Im bardziej prostopadłe są sklepienia dachowe, tym bardziej przydatna będzie przestrzeń. Jednocześnie jednak zwiększa się powierzchnia dachu, długość krokwi i ilość materiału izolacyjnego.

Instalacja konstrukcji dachu

Konstrukcja dachu zaczyna być instalowana od zastosowania murlot i płyty kalenicy. W domku z bali może to być dziennik kalenic. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji dachowych. Najpopularniejsze, gdy krokwie są obsługiwane na desce kalenicy. Podczas instalowania dużego poddasza, gdy nie chcesz rozbijać sznurków przestrzeni, stosuje się purliny – poziome isy, które spoczywają na krawędziach ścian poddasza. Są one natychmiast przykryte deskami i dachami lub krokwiami oraz inną tradycyjną konstrukcją.

Tradycyjna konstrukcja dachu składa się z krokwi i grabieży. Nałożenie górnego połączenia krokwi jest dość komiczne. Krokwi muszą dokładnie pasować do tablicy kalenicowej, aby nie pozostały żadne luki. Odbywa się to poprzez początkowe tworzenie szablonów na tekturze i przenoszenie ich na planszę do krokwi. Chociaż znacznie łatwiej jest wyciąć krokwie w fabryce. Pozwala to na znaczne przyspieszenie pracy. A jeśli cały dom z ramą zostanie wycięty w fabryce, prace przyspieszą kilka razy. Taka praca jest wykonywana w złożony sposób. Początkowo projekt konstrukcji drewnianych jest przygotowywany zgodnie z projektem architektonicznym lub konstrukcyjnym. Program komputerowy tnie drewno do milimetrowej dokładności. W procesie wykorzystuje się suszone i skalibrowane drewno, które zmienia się bardzo niewiele parametrów.

Krokwi są cięte i łączone z murlotem. Tablica z nogami jest bardzo przydatna, umożliwia bardzo precyzyjne otwieranie luk i wykonuje dodatkową funkcję mocowania. Są dość trudne do połączenia, potrzebujesz umiejętności zawodowych. Instalację ułatwia precyzyjnie wycięte krokwie w fabryce.

Kraty pionowe są również nazywane podkładkami wentylacyjnymi, powszechnie stosowanymi w wymiarach 25 x 50 mm. Poziome grabie z pokryciem dachu 50 x 50 mm. Uchwyty 25×100 mm są najczęściej stosowane do pokryć cynowych.

Gwizdek izolacji dachu

Zgodnie z najnowszymi wymogami dom mieszkalny musi osiągnąć A +, a od 2021 r. – A + + klasa efektywności energetycznej. Właściwości termiczne dachu są bardzo ważne, ponieważ większość ciepła może zostać przez niego utracona. Grubość warstwy grzewczej musi odpowiadać wysokości krokwi. Dodatkowa warstwa termoizolitycznej powłoki 50 mm pokrywającej krokwie i eliminującej most cieplny jest również dodawana od wewnątrz. Dach boczny można ogrzewać od wewnątrz i od zewnątrz.

izolacja dachu Kielce
izolacja dachu Kielce

Obie te metody mają swoje zalety i wady. Dachy wolą pokrywać dachy bez izolacji termicznej. Jest to dla nich łatwiejsze, te prace są następnie wykonywane przez pracowników innej specjalizacji. Jeśli jednak sam zainstalujesz dach, izolacja z zewnątrz jest znacznie bardziej akceptowalna. Ktokolwiek położył wełnę mineralną od dołu, długo będzie pamiętał duszny nos, zimne oko.Nawet podczas układania ekologicznych tak zwanych paneli i pracy z maskami. Zewnętrzna izolacja pozwala na znaczne zmniejszenie kontaktu z płytami izolacyjnymi. Jedną wadą zewnętrznej izolacji jest to, że nie jest możliwe, jeśli pada deszcz. Za pomocą zasłony możesz izolować z zewnątrz i przy deszczowej pogodzie.

Ślady poprzecznych płyt z waty bawełnianej są przybijane od wewnątrz, nakładana jest folia izolacyjna. Można zostawić tylko to samo, ale otwarta wełna bawełniana po lewej stronie rozłoży kurz. Dach jest następnie instalowany normalnie, tylko z płytami z waty wciąż na miejscu. To zajmuje bardzo mało czasu.

Uszczelnienie dachu nachylonego

Zapewnienie szczelności jest nie mniej ważne dla osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej. Nawet mała dziura dziennie może usunąć dziesiątki metrów sześciennych ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Szczelność dachu zapewnia folia izolacyjna parowa umieszczona wewnątrz i folia dyfuzyjna na górze. Para przechodzi przez oba filmy. Przez folię izolacyjną pary para dostaje się do warstwy izolacyjnej, a przez rozproszoną folię para jest wydalana w pole. Folia dyfuzyjna chroni również przed skraplaniem wody wchodzącej do warstwy grzewczej.

Paski folii muszą być bezpiecznie połączone. Folia dachowa często ma fabryczną warstwę klejącą. Jeśli nie, klej należy przykleić z wewnętrznych filmów. Wewnętrzna folia termoizolacyjna jest przykryta i przyklejona taśmą klejącą. Warto nałożyć klej do filmu od wewnątrz.

Odprowadzanie wody deszczowej

Na uszczelnionym dachu nachylonym, odprowadzanie wody deszczowej jest bardzo ważne, aby zapewnić trwałość i wydajność dachu. Istnieje kilka metod, które mogą być używane do odprowadzania wody deszczowej na dachu nachylonym:

  1. Rynny i rury spustowe: To najczęściej używana metoda odprowadzania wody deszczowej. Rynny są montowane na krawędziach dachu i zbierają wodę spływającą z dachu. Woda jest następnie kierowana do rur spustowych, które prowadzą wodę z dachu do ziemi, z dala od fundamentów budynku.
  2. Rozwiązania podziemne: Jeśli dach jest bardzo duży lub nachylenie jest duże, możliwe jest użycie systemów odprowadzania wody deszczowej podziemnych. Systemy te są zazwyczaj skomplikowane i wymagają profesjonalnej instalacji, ale mogą skutecznie odprowadzać dużą ilość wody z dachu.
  3. Rozwiązania zielone: Dla tych, którzy chcą bardziej ekologicznego rozwiązania, istnieją systemy zbierania wody deszczowej. Te systemy przechwytują wodę deszczową z dachu i przechowują ją do późniejszego użycia, na przykład do podlewania ogrodu.
  4. Systemy odparowywania: W niektórych przypadkach, zwłaszcza w suchych klimatach, może być użyteczne użycie systemów odparowywania. Te systemy wykorzystują ciepło słoneczne do odparowania wody z dachu, zamiast odprowadzać ją na ziemię.

Nie ważne, którą z tych metod wybierzesz, najważniejsze jest, aby system był prawidłowo zaprojektowany i zainstalowany. Nieprawidłowe odprowadzanie wody deszczowej może prowadzić do problemów z wilgocią, pleśnią i uszkodzeniami konstrukcji budynku. Dlatego zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą przy wyborze i instalacji systemu odprowadzania wody deszczowej.