Zaznacz stronę

Lot samolotem może być świetną okazją do nauki języka angielskiego. Oto kilka sposobów, jak możesz wykorzystać ten czas:

  • Czytanie: Weź ze sobą książkę w języku angielskim i poświęć czas na czytanie. Możesz wybrać interesującą cię książkę, która pomoże ci rozwijać słownictwo i gramatykę w języku angielskim.
  • Słuchanie: Słuchaj angielskich podcastów, radia lub muzyki, aby rozwijać umiejętności słuchania. W samolocie często są oferowane słuchawki, więc możesz skorzystać z nich lub przynieść ze sobą swoje.
  • Rozmowa: Jeśli masz towarzysza podróży, postaraj się porozmawiać z nim w języku angielskim. Będzie to świetna okazja do praktykowania mówienia i słuchania.
  • Notowanie: Zapisuj nowe słowa i zwroty, które się pojawią w czasie lotu. Możesz później skorzystać z nich, aby utrwalić swoje nowe słownictwo.
  • Praca domowa: Przygotuj się do lotu, poszukując informacji o lotniskach, liniach lotniczych, bagażu lub przepisach celnych w języku angielskim. Będziesz miał szansę na praktykowanie języka w praktycznych sytuacjach.

Pamiętaj, że nauka języka angielskiego wymaga regularnej praktyki, więc postaraj się wykorzystać każdą okazję do rozwijania swoich umiejętności językowych.

Oto kilka konkretnych porad, jak wykorzystać czas na lot samolotem do nauki języka angielskiego:

Przygotuj się wcześniej
Jeśli chcesz wykorzystać czas na lot samolotem do nauki języka angielskiego, przygotuj się wcześniej. Przygotuj listę słów i zwrotów, które chcesz utrwalić, wybierz książkę w języku angielskim lub podcast, który chcesz posłuchać, lub zadania do wykonania. Przygotowanie się wcześniej pomoże Ci wykorzystać czas na lotnie w pełni.

Czytaj książki w języku angielskim
Lot samolotem jest idealną okazją do czytania książek w języku angielskim. Wybierz książkę, która Cię interesuje, i spróbuj przeczytać kilka rozdziałów podczas lotu. Nie musisz rozumieć wszystkiego, ale skup się na odczytywaniu kontekstu i nieznanych słów, a nie na zrozumieniu każdego zdania.

Słuchaj podcastów lub radia w języku angielskim
Podczas lotu możesz słuchać podcastów lub radia w języku angielskim, aby poprawić swoje umiejętności słuchania. Wybierz podcast lub stację radiową, która Cię interesuje, i skup się na słuchaniu i zrozumieniu mówionego słowa.

Porozmawiaj z towarzyszem podróży w języku angielskim
Jeśli masz towarzysza podróży, postaraj się porozmawiać z nim w języku angielskim. Będzie to świetna okazja do praktykowania mówienia i słuchania. Jeśli Twój towarzysz nie mówi po angielsku, spróbuj znaleźć kogoś w pobliżu, z kim mógłbyś porozmawiać.

Zapisuj nowe słowa i zwroty
Podczas lotu zapisuj nowe słowa i zwroty, które się pojawią. Możesz później skorzystać z nich, aby utrwalić swoje nowe słownictwo. Zapisywanie nowych słów i zwrotów może pomóc Ci również skupić się na języku angielskim i poprawić swoją koncentrację.

Przeczytaj artykuł lub zrób zadania domowe
Przygotuj zadania lub przeczytaj artykuł w języku angielskim, który chcesz zrozumieć lepiej. Lot samolotem może być świetnym czasem na wykonanie tych zadań lub przeczytanie artykułu, ponieważ będziesz miał dużo czasu i mniej rozproszeń niż w innych sytuacjach.

Lista proponowanych słów i zwrotów

Oto kilka propozycji słów i zwrotów, które możesz wykorzystać podczas lotu samolotem do nauki języka angielskiego:

Greetings and introductions (powitania i przedstawienia)
Hello, my name is… (Cześć, mam na imię…)
Nice to meet you (Miło mi Cię poznać)
How are you? (Jak się masz?)
I’m fine, thanks. And you? (Dziękuję, dobrze. A Ty?)
Good morning/afternoon/evening (Dzień dobry/dobry wieczór)

Ordering food and drinks (zamawianie jedzenia i napojów)
Can I have a coffee/tea, please? (Czy mogę prosić kawę/herbatę?)
I would like a sandwich, please (Poproszę kanapkę)
How much is this? (Ile to kosztuje?)
Could you bring me the bill, please? (Czy mógłbyś mi przynieść rachunek?)

Asking for directions (pytanie o drogę)
Excuse me, can you tell me where the nearest bus stop is? (Przepraszam, czy możesz mi powiedzieć, gdzie jest najbliższy przystanek autobusowy?)
Which way is the museum? (Którędy do muzeum?)
Do you know how to get to the train station? (Czy wiesz, jak dostać się na stację kolejową?)

Talking about hobbies and interests (mówienie o hobby i zainteresowaniach)
I enjoy playing tennis/reading books/listening to music (Lubię grać w tenisa/czytać książki/słuchać muzyki)
What do you like to do in your free time? (Co lubisz robić w wolnym czasie?)
I’m interested in learning new languages (Interesuję się nauką nowych języków)

Making small talk (rozmowa towarzyska)
How was your day? (Jak minął Twój dzień?)
What do you think of this weather? (Co myślisz o tej pogodzie?)
Have you been on any trips lately? (Czy byłeś ostatnio w podróży?)

Asking for help (prośba o pomoc)
Excuse me, can you help me with this bag? (Przepraszam, czy możesz mi pomóc z tym bagażem?)
Could you please tell me where the restroom is? (Czy możesz mi powiedzieć, gdzie jest toaleta?)
I’m sorry, I don’t understand. Could you repeat that, please? (Przepraszam, nie rozumiem. Czy możesz powtórzyć?)

Saying goodbye (żegnanie)
It was nice meeting you (Miło mi było Cię poznać)
Goodbye! Have a safe trip! (Do widzenia! Bezpiecznej podróży!)
See you soon! (Do zobaczenia wkrótce!)

nauka angielskiego w samolocie
nauka angielskiego w samolocie

Słuchaj angielskich podcastów

Oto kilka przykładowych angielskich podcastów, które mogą pomóc w naukę języka angielskiego:

  • „The English We Speak” – ten podcast prowadzony przez BBC jest doskonały dla osób uczących się angielskiego jako drugiego języka. Prezentuje on na bieżąco aktualne zwroty i wyrażenia, które są często używane w codziennym życiu w Wielkiej Brytanii.
  • „TED Talks Daily” – TED Talks to popularna seria konferencji, na których prelegenci dzielą się swoimi pomysłami i doświadczeniami z publicznością. Ten podcast prezentuje krótkie fragmenty tych prezentacji, które są dostępne w języku angielskim, dzięki czemu można doskonalić słuchanie i zrozumienie mowy.
  • „6 Minute English” – to kolejny podcast prowadzony przez BBC, w którym przedstawione są krótkie, 6-minutowe odcinki, w których rozmawia się o różnych tematach, od kultury i nauki po sport i historię.
  • „Stuff You Should Know” – ten podcast jest doskonały dla osób zainteresowanych nauką angielskiego przez słuchanie, którzy są zainteresowani różnymi ciekawostkami i faktycznymi informacjami na temat różnych tematów, takich jak nauka, technologia, kultura i wiele innych.
  • „The Joe Rogan Experience” – ten podcast prowadzony przez Joe Rogana jest długi, ale bardzo interesujący dla osób zainteresowanych różnymi tematami, od sportu po naukę, technologię i popkulturę. Goście podcastu rozmawiają o swoich doświadczeniach i poglądach na różne tematy, co może pomóc w ulepszaniu słuchania i zrozumienia mowy.

Powtarzaj materiały, których uczyłeś się na korepetycjach z angielskiego

Powtarzanie notatek z korepetycji z angielskiego w samolocie może być bardzo pomocne w utrwaleniu i doskonaleniu zdobytej wiedzy językowej. Istnieją różne techniki, które można zastosować, aby zrobić to w trakcie lotu samolotem.

Po pierwsze, warto przed wylotem zaplanować sobie sesję powtórzenia notatek. Można je przejrzeć i podzielić na mniejsze sekcje, tak aby było łatwiej skupić się na konkretnych zagadnieniach. Następnie, można zapisać je na kartce lub w notesie, aby mieć je zawsze pod ręką.

Podczas lotu, warto wykorzystać czas na powtórzenie notatek. Można na przykład wykorzystać słuchawki z dźwiękiem przestrzennym, by skupić się na słuchaniu nagrań z korepetycji lub słuchając podcastów w języku angielskim, a jednocześnie czytać i powtarzać notatki z zajęć.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że samoloty są często wyposażone w systemy rozrywki, które oferują filmy, programy telewizyjne i gry w języku angielskim. W ten sposób można nie tylko rozrywkowo spędzić czas, ale także kontynuować naukę języka angielskiego.

Podsumowując, powtarzanie notatek z korepetycji z angielskiego w samolocie to świetna okazja do utrwalenia zdobytej wiedzy językowej. Warto wykorzystać ten czas na systematyczne powtarzanie materiału, a dzięki temu po przylocie na miejsce, poczujesz się pewniej i bardziej swobodnie w komunikacji w języku angielskim.

Słowem podsumowania

Podróż samolotem może być świetną okazją do nauki języka angielskiego, zarówno przed wylotem, jak i w trakcie lotu. Warto skorzystać z różnych narzędzi i technik, takich jak słuchanie angielskich podcastów, powtarzanie notatek z korepetycji oraz korzystanie z systemów rozrywki w języku angielskim dostępnych na pokładzie. Dzięki temu możemy utrwalić i doskonalić zdobyte umiejętności językowe, co pozwoli nam czuć się pewniej i bardziej swobodnie w komunikacji w języku angielskim po przylocie na miejsce.